Skip to main content

2022 TRI-PARISH 4-H HORSE SHOW RESULTS

The Tri-Parish 4-H Horse Show, consisting of horse exhibitors from Evangeline, Lafayette, and St. Landry Parish, was held at the Agricultural Arena in Opelousas, La on Saturday, June 4, 2022.  The following is a list of class results:

HALTER MARE, ALL AGES

1st Place – Olivia Thibodeaux, Lafayette – 2nd Place – Shelby Fruge, Evangeline

HALTER GELDING, ALL AGES

1st Place – Olivia Thibodeaux, Lafayette – 2nd Place – Karmyn Spears, St. Landry – 3rd Place – Remme Broussard, Lafayette

HALTER MINIATURE MARE, ALL AGES

1st Place – Aubrey LaHaye, Evangeline – 2nd Place – Jordyn Courville, Evangeline

SHOWMANSHIP, 14 & OVER

1st Place – Olivia Thibodeaux, Lafayette

SHOWMANSHIP, 13 & UNDER

1st Place – Hayden Hornsby, Lafayette – 2nd Place – Shelby Fruge, Evangeline – 3rd Place – Chloe Dinges, St. Landry

GROUNDWORK, ALL AGES

1st Place – Karmyn Spears, St. Landry – 2nd Place – Olivia Thibodeaux, Lafayette – 3rd Place – Hayden Hornsby, Lafayette – 4th Place – Genevieve Harmon, St. Landry – 5th Place – Caroline Harmon, St. Landry – 6th Place – Addison Soileau, Evangeline

HUNTER UNDER SADDLE, ALL AGES

1st Place – Olivia Thibodeaux, Lafayette – 2nd Place – Chloe Dinges, St. Landry

HUNT SEAT EQUITATION, ALL AGES

1st Place – Chloe Dinges, St. Landry – 2nd Place – Olivia Thibodeaux, Lafayette

HALTER MARE, ALL AGES

1st Place – Olivia Thibodeaux, Lafayette – 2nd Place – Shelby Fruge, Evangeline

HALTER GELDING, ALL AGES

1st Place – Olivia Thibodeaux, Lafayette – 2nd Place – Karmyn Spears, St. Landry – 3rd Place – Remme Broussard, Lafayette

HALTER MINIATURE MARE, ALL AGES

1st Place – Aubrey LaHaye, Evangeline – 2nd Place – Jordyn Courville, Evangeline

SHOWMANSHIP, 14 & OVER

1st Place – Olivia Thibodeaux, Lafayette

SHOWMANSHIP, 13 & UNDER

1st Place – Hayden Hornsby, Lafayette – 2nd Place – Shelby Fruge, Evangeline – 3rd Place – Chloe Dinges, St. Landry

GROUNDWORK, ALL AGES

1st Place – Karmyn Spears, St. Landry – 2nd Place – Olivia Thibodeaux, Lafayette – 3rd Place – Hayden Hornsby, Lafayette – 4th Place – Genevieve Harmon, St. Landry – 5th Place – Caroline Harmon, St. Landry – 6th Place – Addison Soileau, Evangeline

HUNTER UNDER SADDLE, ALL AGES

1st Place – Olivia Thibodeaux, Lafayette – 2nd Place – Chloe Dinges, St. Landry

HUNT SEAT EQUITATION, ALL AGES

1st Place – Chloe Dinges, St. Landry – 2nd Place – Olivia Thibodeaux, Lafayette

WORKING HUNTER, ALL AGES

1st Place – Chloe Dinges, St. Landry – 2nd Place – Olivia Thibodeaux, Lafayette

WESTERN PLEASURE, ALL AGES

1st Place – Karmyn Spears, St. Landry – 2nd Place – Genevieve Harmon, St. Landry – 3rd Place – Kayden Darbonne, St. Landry – 4th Place – Addison Soileau, Evangeline – 5th Place – Aubrey Lee, Evangeline

6th Place – Olivia Thibodeaux, Lafayette – 7th Place – Hayden Hornsby, Lafayette – 8th Place – Hudson Smith, St. Landry – 9th Place – Caroline Harmon, St. Landry – 10th Place – Shelby Fruge, Evangeline
11th Place – Michael Lane Soileau, Evangeline

STOCK HORSE PLEASURE, ALL AGES

1st Place – Daisy Hoffpauir, St. Landry- 2nd Place – Olivia Thibodeaux, Lafayette- 3rd Place – Hayden Hornsby, Lafayette – 4th Place – Karmyn Spears, St. Landry – 5th Place – Hudson Smith, St. Landry

6th Place – Aubrey Lee, Evangeline – 7th Place – Genevieve Harmon, St. Landry

WESTERN HORSEMANSHIP, ALL AGES

1st Place – Hayden Hornsby, Lafayette – 2nd Place – Genevieve Harmon, St. Landry – 3rd Place – Olivia Thibodeaux, Lafayette

OPEN TRAIL, ALL AGES

1st Place – Karmyn Spears, St. Landry – 2nd Place – Daisy Hoffpauir, St. Landry – 3rd Place – Hudson Smith, St. Landry – 4th Place – Genevieve Harmon, St. Landry – 5th Place – Olivia Thibodeaux, Lafayette – 6th Place – Lee Zaunbrecher, St. Landry – 7th Place – Christopher Mares, St. Landry – 8th Place – Caroline Harmon, St. Landry – 9th Place – Joshua Zaunbrecher, St. Landry – 10th Place – Michael Lane Soileau, Evangeline – 11th Place – Addison Soileau, Evangeline – 12th Place – Shelby Fruge, Evangeline – 13th Place – Hayden Hornsby, Lafayette – 14th Place – Carter Smith, St. Landry – 15th Place – Kayden Darbonne, St. Landry

REINING, ALL AGES

1st Place – Karmyn Spears, St. Landry

BREAKAWAY ROPING, 14 & OVER

1st Place – Michael Lane Soileau, Evangeline – 2nd Place – Karmyn Spears, St. Landry – 3rd Place – Lee Zaunbrecher, St. Landry

BREAKAWAY ROPING, 13 & UNDER

1st Place – Joshua Zaunbrecher, St. Landry – 2nd Place – Hayden Hornsby, Lafayette

BARREL RACING, 14 & OVER

1st Place – Daisy Hoffpauir, St. Landry – 2nd Place – Karmyn Spears, St. Landry – 3rd Place – Olivia Thibodeaux, Lafayette – 4th Place – Addison Soileau, Evangeline – 5th Place – Keradyn Spears, St. Landry

6th Place – Kayden Darbonne, St. Landry

BARREL RACING, 13 & UNDER

1st Place – Aubrey Lee, Evangeline – 2nd Place – Genevieve Harmon, St. Landry – 3rd Place – Jordan Lafleur, Evangeline – 4th Place – Christopher Mares, St. Landry – 5th Place – Shelby Fruge, Evangeline – 6th Place – Remme Broussard, Lafayette – 7th Place – Kenley Pitre, St. Landry – 8th Place – Carter Smith, St. Landry

9th Place – Hayden Hornsby, Lafayette – 10th Place – Caroline Harmon, St. Landry – 11th Place – Eli Lafleur, Evangeline

POLE BENDING, 14 & OVER

1st Place – Daisy Hoffpauir, St. Landry – 2nd Place – Addison Soileau, Evangeline – 3rd Place – Olivia Thibodeaux, Lafayette – 4th Place – Karmyn Spears, St. Landry – 5th Place – Keradyn Spears, St. Landry
6th Place – Kayden Darbonne, St. Landry

POLE BENDING, 13 & UNDER

1st Place – Aubrey Lee, Evangeline – 2nd Place – Carter Smith, St. Landry – 3rd Place – Jordan Lafleur, Evangeline – 4th Place – Kenley Pitre, St. Landry – 5th Place – Christopher Mares, St. Landry

6th Place – Hayden Hornsby, Lafayette – 7th Place – Caroline Harmon, St. Landry – 8th Place – Genevieve Harmon, St. Landry – 9th Place – Remme Broussard, Lafayette – 10th Place – Jordyn Courville, Evangeline

STAKE RACE, 14 & OVER

1st Place – Keradyn Spears, St. Landry – 2nd Place – Daisy Hoffpauir, St. Landry – 3rd Place – Olivia Thibodeaux, Lafayette – 4th Place – Karmyn Spears, St. Landry – 5th Place – Kayden Darbonne, St. Landry

STAKE RACE, 13 & UNDER

1st Place – Aubrey Lee, Evangeline – 2nd Place – Carter Smith, St. Landry – 3rd Place – Genevieve Harmon, St. Landry – 4th Place – Christopher Mares, St. Landry – 5th Place – Jordan Lafleur, Evangeline – 6th Place – Kenley Pitre, St. Landry – 7th Place – Hayden Hornsby, Lafayette – 8th Place – Remme Broussard, Lafayette 9th Place – Caroline Harmon, St. Landry – 10th Place – Joshua Zaunbrecher, St. Landry – 11th Place – Eli Lafleur, Evangeline

SPEED EVENTS HIGH POINT INDIVIDUAL WINNER

Aubrey Lee, Evangeline

TRI-PARISH PREMIER EXHIBITOR WINNER

Aubrey Lee, Evangeline

The Louisiana Cooperative Extension Service offers its programs and facilities to all persons regardless of race, color, sex, religion, age, national origin, or handicap and is an equal opportunity employer.